Notice Title

Harshita(10) won a Gold,a Silver & a Bronze Medal in SGFI Haryana School State Skating Comp. org. by Distt. Edu. Office held at Gurugram in Oct’18 and has been selected for Nationals.

Harshita(10) won a Gold and a Silver Medal in the CBSE North Zone Skating Comp. held at Ajnala, Pb. in Oct 2018 and has been selected for the CBSE Nationals.

Rishi Verma(9) was declared the 1st Runner Up in Chipping and Putting in the Junior Golf Championship held in Sept 2018 at Forest Hill Resort Club, Chd

Shreshtha Singh(11) won the Second Position in Character Spill in in Meraki-2018 , an Inter School Competition held in St. Soldiers School, Panchkula in October 2018.

Eesha Kohli(10) bagged the Second Prize in Nutcrackers- A Literary Quiz in Meraki-2018 , an Inter School Competition held in St. Soldiers School, Panchkula in October 2018.

Anoushka Atri(10) bagged the Second Prize in Nutcrackers- A Literary Quiz in Meraki-2018 , an Inter School Competition held in St. Soldiers School, Panchkula in October 2018.

Sanchi Goyal(6) won the 1st position each in 500m, 1000m and 2000m Rink Race in the District Skating Competition held at Blue Bird Sch, Pkl in Aug 2018.

Nitansh Singla(8) won the 1st position each in 500m, 1000m and 1000m Rink Race in the District Skating Competition held at Blue Bird Sch, Pkl in Aug 2018.

Dhruv Birthal(8) won the 1st position in 3000m Road Race, 2nd position in 1000m Rink Race and 3rd position in 500m Rink Race in the District Skating Competition held at Blue Bird Sch, Pkl in Aug 2018.

Akshir(4) won a Gold Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship(U-11-Boys) held at Kaithal in Aug 2018.

Maulik Kamboj(5) won a Gold Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-11-Boys) held at Kaithal in Aug 2018.

Ranveer Singh(4) won a Gold Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-11-Boys) held at Kaithal in Aug 2018.

Aarush Pratap Singh(4) won a Silver Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-11-Boys) held at Kaithal in Aug 2018.

Unnati(3) won a Gold Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-11-Girls) held at Kaithal in Aug 2018.

Manya(4) won a Gold Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-11-Girls) held at Kaithal in Aug 2018.

Pranjal(4) won a Bronze Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-11-Girls) held at Kaithal in Aug 201

Karmanya(7) won a Gold Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-14-Girls) held at Kaithal in Aug 2018.

Pratiksha(8) won a Gold Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-14-Girls) held at Kaithal in Aug 2018.

Aavishka(8) won a Gold and a Bronze Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana State Sqay Championship (U-14-Girls) held at Kaithal in Aug 2018.

Maulik Kamboj(5) has won a Bronze Medal in the Haryana State Sub Junior Taekwondo Championship held at Ambala in Aug 2018.

Harshita Makhija(10) has bagged the Third Prize in the painting competition organized by Amar Ujala in August 2018.

Anvi Singla(5) won a Cosolation Prize in the painting competition organized by Amar Ujala in August 2018.

Kanika Dadhwal(5) won a Consolation Prize in the Drawing and Painting Competition held at Pallavi Hotel, Panchkula in Sep 2018

Maulik Kamboj(5) won a Bronze Medal in the Haryana State Sub Junior Taekwondo Championship held in Ambala in Aug 2018. He also won a Gold Medal in the 11th Cadet and Sub Junior Haryana Sqay Championship held in Kaithal in Aug 2018.

Ansh Pandita(4) won a Silver Medal in the Rolling Tigers Inter Academy Skating Competition held at Blue Bird School, Pkl in Sept 2018.

Aryan Sood-IX, Scholastic Scholarship for having scored 90% above and Co Scholastic Scholarship for State Level Achievement in Painting in the session 2017-2018

Sanyam Bansal – VII, Scholastic Scholarship for having scored 90% above and Co Scholastic Scholarship for State Level Achievement in Fencing in the session 2017-2018

Arav – VIII, Co Scholastic Scholarship for State Level Achievement in Cricket in the session 2017-2018

Anubhav Kaushik – VIII, Co Scholastic Scholarship for State Level Achievement in Cricket in the session 2017-2018

Manan Kathuria – X , Co Scholastic Scholarship for State Level Achievement in Martial Art – Taekwondo in the session 2017-2018

Harshita Sharma of class VII-B scored A1 Grade in Social Science

Dev Arora of class VII-B scored A1 Grade in Social Science

Milan of class VII-B scored A1 Grade in Hindi and Social Science

Akshdeep Singh of class VII-B scored A1 Grade in Social Science

Abhey Kumar of class VII-A scored A1 Grade in Mathematics and Social Science

Mansi Gupta of class VII-A scored A1 Grade in Hindi and Mathematics

Pragati Gupta of class VII-A scored A1 Grade in Hindi and Social Science

The Gurukul – Top Ranked Senior Secondary Schools in Panchkula

The Gurukul, one of the top schools in Panchkula was set up in the year 2001, under the aegis of Darbari Lal Foundation (DLF), an educational society dedicated to the great educationist a ... Read More